Cлайд
1.
Малюнок
2.
Вислів:
«Досліджувати – значить бачити те, що бачили всі, і думати так, як не думав
ніхто»
|
Тема: Швидкість хімічної реакції, залежність
швидкості реакції від різних чинників
Цілі уроку: дати поняття про швидкість хімічної реакції та умови, від яких вона залежить; експериментально вивчити вплив окремих факторів на швидкість хімічної реакції; продовжити формування вмінь учнів спостерігати, аналізувати, порівнювати, узагальнювати, працювати з хімічним устаткуванням і реактивами, дотримуватися правил техніки безпеки під час роботи з хімічними речовинами; розвивати логічне мислення, розвивати навички й уміння складати рівняння хімічних реакцій, розпізнавати типи реакцій за рівняннями реакції; виховання позитивного ставлення до вивчення хімії.
Обладнання і
реактиви: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва,
таблиця розчинності, ряд активності металів, плакат із правилами техніки
безпеки в кабінеті хімії, обладнання для презентації; гранули цинку, порошок
крейди і шматочки крейди, розчини хлоридної кислоти (10%-й і 20%-й), сірники,
спиртівка, пробірки, штатив для пробірок.
Тип уроку: комбінований.
Демонстрація 5. Залежність швидкості хімічної реакції
металів із хлоридною кислотою від природи металу.
ХІД УРОКУ
I.
Організаційний момент
Девізом нашого уроку я пропоную взяти слова Сент-Дйорд’ї «Досліджувати – значить бачити те, що бачили всі, і думати так, як не
думав ніхто».
І до початку нашої роботи я хочу
навести вам слова Тома Едісона – американського вченого, винахідника « Успіх—1%
везіння та 99% потіння.». Я бажаю вам лише успішного уроку.
II.
Основна частина уроку
1.
Актуалізація опорних знань
(2 учні
працюють з карточками біля дошки)
Картка 1
Термохімічне рівняння реакції
горіння фосфору:
4Р + 5О2 = 2Р2О5; ∆H=- 3010 кДж
Визначити скільки виділиться
теплоти, якщо спалити 7 моль фосфору?
|
Картка 2
Скласти термохімічне рівняння
утворення хлороводню з простих речовин, якщо при цьому виділяється 91,5
кДж/моль теплоти
|
Фронтальне
опитування
• Що називають
тепловим ефектом реакції?
• Як
розрізняють реакції за тепловим ефектом?
• Від чого залежить величина
теплового ефекту? Яких значень він може набувати?
• Що називають термохімічним
рівнянням?
• Як можна класифікувати хімічні
реакції?
•
Дайте характеристику нижче наведеним реакціям за всіма класифікаціями.
Слайд
Ø a) H2+I2
↔ 2HI; ∆H= +53,2 кДж
Ø
б) NaOH + HCl =NaCl + H2O;
∆H= -56 кДж |
• Що таке молярна концентрація? (повт. ст.56.)
• Як змінюється концентрація розчинів після
добавляння додаткових порцій розчиненої речовини? Після розбавляння водою? Як
визначити на скільки змінюється концентрація?
• Які фактори впливають на розчинність речовин
у воді?
• Назвіть умови протікання хімічних реакцій.
• Чи можна стверджувати, що з киснем реагують
усі метали?
• Чому реакцію «іржавіння » натрію
можна побачити відразу після потрапляння натрію на повітря, а іржавіння заліза
у вологому повітрі відбувається значно повільніше?
3.
Вивчення нового матеріалу
1. Поняття про швидкість хімічних реакцій
Отже, на минулих
уроках ми познайомилися з класифікаціями хімічних реакцій. Настав час
поговорити про тривалість протікання хімічних реакцій. Ви, напевно, уже
здогадалися, що і темою нашого уроку буде швидкість хімічних реакцій.
Слайд
1. Швидкість
хімічної реакції, залежність швидкості реакції від різних чинників
2. Мета (після
формулювання її учнями)
|
Швидкість реакції -- одна із суттєвих характеристик реакцій. Ви
вже знаєте, що одні реакції протікають швидко, а інші повільно. Наведіть
приклади хімічних реакцій, що протікають: а) швидко; б) повільно, (а) Горіння
деревини, горіння газу, гасіння соди оцтом; 6) скисання молока, гниття листя,
іржавіння цвяха).
Щоб визначити
швидкість хімічної реакції, було введено поняття «швидкість хімічної реакції».
Що це за величина? У курсі математики й фізики ви вже зустрічалися з поняттям
«швидкість». Як її можна обчислити і що ця величина означає? (відповіді учнів)
Слайд
v = S / t,
де S – відстань, шлях (м), t – проміжок часу (сек) |
Питання: чи можна
використовувати цю формулу для характеристики швидкості хімічної реакції? Чому
ні?
Що змінюється в
результаті хімічної реакції?
Критерієм, за яким
можна судити про швидкість протікання хімічної реакції може бути зміна вмісту
реагентів, і продуктів реакції. Концентрація вихідних речовин із часом
зменшується, а продуктів реакції — збільшується. Для кількісної характеристики
хімічних реакцій використовують поняття «швидкість хімічної реакції», що
визначається зміною концентрації одного з реагентів за одиницю часу
Спробуйте вивести
формулу швидкості хімічної реакції.
Учні висловлюють
думку, що в результаті хімічної реакції змінюється кількість речовин, які
вступили в хімічну реакцію, тобто їхня концентрація, за визначений проміжок
часу.
Слайд
![]()
С1 і С2
– молярні концентрації речовин у моменти часу t1 i t2знак (+) якщо швидкість визначається за продуктами,
знак (-) --
за вихідними речовинами.
|
Під час хімічної
реакції зміна концентрації речовин у реакційній суміші відбувається
нерівномірно. Це означає, що швидкість у кожен момент протікання реакції може
бути неоднаковою. Тому середню швидкість визначають за певний проміжок часу.
Реакції протікають у
разі зіткнення молекул реагентів. Швидкість реакції визначається кількістю
зіткнень та ймовірністю того, що вони приведуть до хімічного перетворення.
Число зіткнень визначається концентраціями реагентів, а ймовірність реакції -
енергією молекул, що зіштовхуються.
2. Чинники, що
впливають на швидкість хімічних реакцій.
Хімічні процеси можна
прискорити. Наприклад, вугільний пил згорить швидше, ніж вугілля, трісочки
деревини — ніж поліно. У житті, на виробництві часто доводиться регулювати
швидкість хімічних реакцій — прискорювати хімічні процеси або сповільнювати. А
для цього необхідно знати, від чого залежить швидкість хімічних реакцій.
Чинниками, які
впливають на швидкість реакцій є:
Слайд
Чинники, які
впливають на швидкість реакцій:
·
Каталізатори
·
Природа реагуючих речовин
·
Ступінь подрібнення
·
Концентрація реагентів
·
Температура
|
Спробуймо з'ясувати як.
Повідомлення учня Роль каталізатора
в хімічних реакціях
Роль
каталізаора в хімічних реакціях.
Речовини, які беруть участь у
реакціях і збільшують її швидкість, залишаючись до кінця реакції незмінними,
називаються каталізаторами. В чому
полягає механізм дії каталізатора?
Слайд
А + К = АК
АК + В = АВ + К
----------------
А + В = АВ
|
З одним із реагентів каталізатор
утворює проміжну сполуку, яка швидко може реагувати з іншою речовиною. При
цьому утворюється бажаний продукт, а каталізатор у незміненому вигляді
вивільняється. Каталізатор спрямовує хімічну реакцію по новому, енергетично
вигіднішому шляху.
Слайд
Реакції , що
відбуваються за
наявності каталізатора , називаються каталітичними, а процес зміни
швидкості реакції під впливом
каталізатора – каталізом.
|
Однак, інколи перебіг реакцій
необхідно сповільнити, наприклад корозію, тоді використовують відповідні
сповільнювачі – інгібітори. Для
кожної реакції є свій специфічний каталізатор. Але інколи одна й та сама речовина
може впливати на швидкість кількох різних хімічних процесів.
У сучасній промисловості
більшість реакцій є каталітичними. Біологічні каталізатори -- ферменти
– забезпечують стабільний безперервний перебіг біохімічних процесів. Отже,
каталізатори – це речовини, які сприяють підвищенню продуктивності праці й
зниженню собівартості продукції, та забезпечують протікання складних хімічних
процесів в рослинних і тваринних організмах.
Демонстрація впливу
природи речовин та концентрації кислоти на швидкість реакції
Слайд
1.
Вплив природи речовин
2. Демонстраційне відео досліду
|
3.
Виконання й обговорення лабораторної роботи
№5 (Підручник хімії Н. М. Буринської.)
Перед виконанням лабораторної роботи,
повторимо правила техніки безпеки.
Тема: Вплив поверхні стикання речовин, концентрації й температури на швидкість
хімічної реакції
Мета: дослідити, як подрібнення речовин, концентрація реагентів та температура
впливає на швидкість перебігу хімічних реакцій.
Хід роботи:
|
Спостереження, рівняння реакцій
|
Висновок:
|
1.Вплив площі
поверхні стикання реагентів
В І-шу пробірку покласти шматочок крейди, в ІІ-гу –
порошок крейди. Долити до них по 1 мл хлоридної кислоти
|
Яка умова і як в даному випадку вливає на швидкість
хімічної реакції?
|
|
2.Вплив
концентрації
В дві пробірки покласти по 1 гранулі цинку.
В І-шу долити 1 мл хлоридної кислоти, розведеної 1:3,
В ІІ-гу – 1 мл хлоридної кислоти розведеної 1:10
|
||
3.Вплив температури
В дві пробірки насипати порошок купрум (ІІ) оксиду.
В І-шу долити 0,5 мл хлоридної кислоти 1:10, в ІІ-гу –
0,5 мл хлоридної кислоти 1:10 і пробірку нагріти.
|
Слайд
Збільшення поверхні
стикання реагуючих речовин
Подрібнення речовин спричинює збільшення поверхні
стикання реагуючих речовин, тому частота зіткнень реагуючих молекул
збільшується
|
Слайд
Концентрація
реагентів
Чим більша концентрація реагуючих речовин, тим
вища вірогідність зіткнення молекул
реагентів
|
Після висновків, які сформулюють учні , демонструються
слайди з малюнками підручника 59,60.
Висновок: Дати
відповідь на питання : як впливають різноманітні фактори на швидкість хімічних реакцій?_________________________________________________________________
IV. Узагальнення і систематизація знань
1. За якими ознаками можна судити про
швидкість хімічних реакцій?
2. Чому сірка горить у кисні швидше та
яскравіше, ніж у повітрі?
3. Чому
тирса згоряє швидше, ніж дрова?
4. Запропонуйте способи прискорення таких
хімічних процесів, з якими ви зіштовхуєтеся в побуті: розчинення цукру у воді,
скисання молока, уповільнення псування м'яса.
V. Заключна
частина уроку
Рефлексія
1. Чого ми навчилися сьогодні на уроці?
• Сформулювали поняття «швидкість хімічної
реакції».
• Вивели формулу швидкості реакції.
• Визначили фактори, що впливають на
швидкість хімічної реакції.
• Експериментально
довели залежність швидкості хімічної реакції від окремих факторів.
2. Чи все було зрозуміло на уроці?
3. Що викликало утруднення?
VI. Домашнє завдання
Слайд
Прочитати
§16-17, Виконати: завдання 4, 5* на с.
106., 4 с.111.
Повторити розділ
ІІ.
|
Немає коментарів:
Дописати коментар